SKB zorganizował znakowanie rowerów

                                                                                                                                                      27.03.2012r. 34 uczniów  skorzystało z okazji do oznakowania rowerów w Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śl.  Akcje zaproponował Szkolny Klub Bezpieczeństwa w ramach swojego projektu „Rowerem przez życie”.

Do znakowania  dopuszczone były wszystkie rowery , którymi zajechali uczniowie naszej szkoły na podwórko szkolne. Jednak policjanci – st. asp. ROBERT ZWARDOŃ asp. GRZEGORZ SOWIŃSKI  przypominali dzieciom ,w co powinny być wyposażone prawidłowo rowery.

Wyliczali : z przodu światło białe, z tyłu czerwone odblaskowe o kształcie innym niż trójkąt i jedno światło pozycyjne czerwone (może być pulsujące). Do tego rower musi mieć co najmniej jeden sprawny hamulec i dzwonek o dźwięku, który nie przestraszy innych użytkowników drogi lub ścieżki rowerowej.

Przed znakowaniem stróże prawa  pouczyli uczniów o zasadach ruchu drogowego z udziałem rowerzystów, o zmianach ,jakie pojawiły się w przepisach .Podczas znakowania policjanci  nanieśli na rowery  specjalne numery identyfikacyjne. Właściciele otrzymali z kolei odpowiednie karty identyfikacyjne. Każdy podawał swoje dane ,adres i otrzymywał numer rejestracyjny. Tak zabezpieczony rower staje się dla złodziei mało łakomym kąskiem. Numeru trudno jest bowiem usunąć. A każda ingerencja w strukturę jednośladu – starcia czy szlifowanie – budzi wątpliwości potencjalnego nabywcy co do pochodzenia pojazdu.
Do znakowania rowerów stosowany jest kod literowo-cyfrowy składający się maksymalnie z 10 znaków: 4 litery (kod literowy inny dla każdego powiatu) i 6 cyfr. Dzięki takiemu systemowi każdy oznakowany rower ma inny numer, a ponadto można łatwo ustalić jednostkę, w której został oznakowany. Po wykonaniu oznakowania dane oznakowanego przedmiotu rejestrowane są w policyjnej komputerowej bazie danych.

 Podsumowaniem całej akcji było nagrodzenie właścicieli tych rowerów ,które w pełni spełniały wymogi bezpiecznego użytkowania i posiadały wszystkie wymienione wcześniej elementy. Dodatkowo wyróżnieni zostali rowerzyści ,którzy zajechali na podwórko szkolne w kaskach ochronnych. Upominki ufundowane były przez WORD Wałbrzych, która to organizacja objęła patronatem nasz program „Rowerem przez życie”.

                                                                                  Opiekun SKB Ewa Grobelna