„MIĘDZY NAMI CZYTELNIKAMI”

SAM_5340[1]Czytanie książek jest ciekawsze od oglądania telewizji, bardziej wciągające niż gry komputerowe i pożyteczniejsze od przesiadywania na portalach społecznościowych. Jedyną aktywnością, która może konkurować z czytaniem książek, jest spotkanie z drugim człowiekiem. Zresztą obie te aktywności – czytanie książek i spotkanie z drugim człowiekiem – łączy największa korzyść, która może z nich wyniknąć: przyjaźń, a niekiedy nawet miłość.

Tak, tak – z książką można się zaprzyjaźnić, w książce można się zakochać. I są to głębokie uczucia – nie powierzchowne, jak „magia” telewizyjnego obrazu i jak hipnotyczne pulsowanie komputerowego ekranu. Uczucie względem książki jest głębokie, ponieważ jego podstawą jest skupienie przy czytaniu, wysiłek włożony w zrozumienie motywacji bohaterów, otwartość na obrazy wyłaniające się z opisów, zrozumienie idei, myśli i zdarzeń, które przedstawia nam narrator, słowem – wkroczenie w wykreowany przez autora świat. Czytając, poznajemy świat i ludzi – a w efekcie samego siebie, ponieważ w książce możemy odnaleźć wiele własnych marzeń, myśli, a czasem także lęków. Matowe kartki książki stają się wtedy lustrem, w którym widzimy siebie. Prawda, że tak się zdarza?

Jednak jest jedno ALE: nie wszyscy o tym wiedzą!

Bo skąd ludzie, którzy nie czytają książek, mają wiedzieć, że czytanie jest jedną z dwu najlepszych rzeczy na świecie? Nie uwierzą przecież na słowo. Musieliby sami zacząć czytać i sami dojść do tego wniosku. Ale tak się raczej nie stanie. Patowa sytuacja? Zaklęte koło? Niekoniecznie!

Zawsze było tak, że w wieku uczniowskim czytało się najwięcej. Później brakowało czasu. Czy tak jest nadal? To pytanie do rodziców, nauczycieli, a może najbardziej do samych uczniów. Ale zamiast pytać „jak dużo czytasz?”, lepiej ich zapytać „co czytasz?”. I najlepiej zapytać grupę uczniów, całą klasę. Wówczas ci, którzy mało czytają albo nie czytają wcale, usłyszą kilka tytułów książek wymienionych przez swoich kolegów. Warto też spytać tych, którzy czytają chętnie, „co ci się podobało w tym, co czytałeś?” – wtedy ci, którzy nie czytają wcale, usłyszą z ust swoich kolegów, że w książkach tkwi coś interesującego także dla nich.

 W naszej szkole sprowokujemy uczniów do tego, żeby sami ze sobą rozmawiali o książkach. Wykorzystajmy do tego lubiane przez nich aktywności: uczestnictwo w grze i tworzenie społeczności. Pani Grobelna postanowiła stworzyć dwa zespoły czytelnicze: POŻERACZY SŁÓW (kl.6b)  , ZWIADOWCÓW  SŁÓW (kl.6c)  i zgłosiliśmy się do ogólnopolskiej GRY CZYTELNICZEJ.
Gra czytelnicza Między nami czytelnikami jest przeznaczona dla całych klas – zarówno ze szkół podstawowych, jak i gimnazjów. Zadania są kierowane do wszystkich uczniów (czasem do wydelegowanych grup). Każdy uczeń będzie zaangażowany, każdy usłyszy, co mają do powiedzenia inni.
 Gra składa się z 4 etapów. Każde  zadanie będzie proponowane  w odstępach 5 tygodni, a wyniki (podsumowanie wszystkich zdobytych punktów )poznamy w maju 2014r.  na specjalnej stronie internetowej. My już wysłaliśmy wyniki naszego pierwszego zmagania, czekamy na kolejne zadania.

SAM_5401[1] SAM_5402[1] SAM_5404[1] SAM_5407[1] SAM_5424[1] SAM_5442[1]