Kolejna akcja SKB „ODBLASKOWICZE”

Członkowie SKB  wcielają  się w rolę edukatorów i chcą  przekonać społeczność uczniowską  do noszenia kamizelek lub elementów odblaskowych. Postanowili przeprowadzić kolejną swoją akcje pt.„ODBLASKOWICZE”. Kilka zadań przygotowali dla uczniów ,ale chcą wyjść na ulice i przypomnieć także dorosłym o tym ,że odblaski ratują życie. Teraz członkowie SKB będą przykładnie ubrani w kamizelki odblaskowe ,które niedawno zostały zakupione.

Krótsze dni, zmienna pogoda oraz śliska nawierzchnia jezdni pogarszają warunki drogowe. Nosząc odblaski stajemy się bardziej widoczni, kierowcy szybciej nas zauważają, co w konsekwencji zwiększa nasze bezpieczeństwo. Uczniowie już o tym wiedzą i przypinają do swoich plecaków ,ubrań elementy odblaskowe ,które SKB rozdaje przy każdym zadaniu.

 

SKB przygotował kilka ważnych informacji; 

1. W Polsce jest ustawowy obowiązek noszenia odblasków do lat  15
2. Jeśli zostanie potrącone dziecko bez odblasku daje to furtkę ubezpieczycielom do nie wypłacenia odszkodowania.
3. Człowiek idący poboczem w ciemnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach samochodu z 20 m.
4. Człowiek idący poboczem w jasnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach samochodu z 30 m.
5. Człowiek idący poboczem z odblaskiem jest widoczny w światłach samochodu ze 150-300 m ( w długich nawet z 1 kilometra)
6. Droga hamowania samochodu jadącego ze średnią prędkością to 40 m.
7. W Polsce ginie rocznie na drogach ok. 6 tyś ludzi, okaleczonych w wypadkach zostaje ok. 70 tyś. Prawie 50% to piesi i rowerzyści.
8. Od zmroku do świtu zdarza się 50 % wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych, chociaż ruch jest wtedy dziesięciokrotnie mniejszy.
9. Widoczność decyduje o czasie reakcji i drodze hamowania pojazdu