Na tropie niezwykłych książek

Przyszedł czas na podsumowanie programu pt. ,,Na tropie niezwykłych książek”. W tym roku skupiliśmy się na lekturze ,,Pan Samochodzik i Biblia Lutra”, którego autorem jest Jakub Czarnik- absolwent naszej szkoły. W ramach akcji ogłoszony został konkurs na twórcze opowiadanie. Zadaniem było przedstawienie tajemniczej historii o tematyce detektywistycznej, kryminalnej lub sensacyjnej w dwóch kategoriach: opowiadanie o tematyce dowolnej lub opowiadanie, którego akcja rozgrywa się w Jaworzynie Śl. i okolicach. Do konkursu zostały zgłoszone aż 32 prace dzieci klas 4 – 6. Opowiadania przeczytała komisja, która wytypowała trzy najlepsze autorstwa Oliwii Cieślak z klasy Va, Bartosza Bartczaka z klasy IVa i Wiktorii Rucińskiej z klasy Vb . Przyznano wyróżnienia. Prace również zostały wysłane do Pana Jakuba Czarnika, który zaszczycił nas swoją opinią na ich temat. Uczniowie otrzymali list od Pisarza.

Miłe Autorki i mili Autorzy,

opowiadanie to trudna forma – i dla autorów początkujących, i tych doświadczonych. Trzeba szybko zaciekawić czytelnika i bardzo się pilnować, żeby przesadnie nie rozciągać fabuły, która musi zmieścić się w niewielu słowach. Wszystkim Wam się to udało i za to należą się Wam gratulacje. Każde opowiadanko to opowieść poprowadzona zgodnie z prawidłami pisarskiej sztuki i każde z Was zadbało, by zwieńczyć je pointą. Gratulacje! Właśnie zrobiliście pierwszy, bardzo trudny krok, na drodze każdego kto chce pisać – pokazaliście swoje prace publiczności.

To była dla mnie przyjemność i zaszczyt, że mogłem przeczytać Wasze opowiadania, tym bardziej, że pochodzimy z tego samego miasta. Tym, którzy umieścili akcję swoich tekstów w Jaworzynie, dziękuję za powrót w miejsca znane z dzieciństwa i młodości, a wszystkim za wysiłek włożony w pisanie.

Pozdrawiam, życzę dalszych pisarskich sukcesów i ma nadzieję, że spotkamy się kiedyś na Waszych autorskich spotkaniach.

Jakub Czarnik

 

Serdecznie dziękujemy za osobiste zaangażowanie Pana Jakuba Czarnika w nasz konkurs. Z pewnością takie słowa mogą dodać skrzydeł naszym młodym twórcom.

 

Organizatorzy

Anna Jaroszek i Magdalena Glińska